MARINETTE — Marinette youths in the third- and fourth-grade competed in the annual Marinette public schools Junior Olympics Tuesday.

Event winners
800-meter run: Third-grade girls — Karessa Allgeyer, Garfield, 3:37.2. Third-grade boys — Cale Ducane, Park, 3:17.19. Fourth-grade girls – Hannah Chenier, Garfield, 3:04.32. Fourth-grade boys — Keegan Polomis, Garfield, 3:10.63

600-meter run: Third-grade girls — Cienna Graway, Park, 2:35.12. Third-grade boys — Quinn Finley, Garfield, 2:17.83. Fourth-grade girls — Elisha Dura, Garfield, 2:18.95. Fourth-grade boys — Ashton Lebick, Park, 2:16.40

50-meter dash: Third-grade girls —Destiny Peffers, Merryman, 9.82. Fourth-grade girls — Mackenzie Somers, Garfield, 9.75. Third-grade boys — Parker Oscarson-Thill, Merryman, 9.63. Fourth-grade boys — Brayden Zuraski, Garfield, 8.58.

60-meter dash: Third-grade girls — Peyton Klose, Merryman, 11.84. Fourth-grade girls — Autumn Scully, Park, 11.26. Third-grade boys — Cole Vargo, Garfield, 11.87. Fourth-grade boys — Blake DeDamos, Park, 10.9.

70-meter dash: Third-grade girls — Camryn Ferm, Garfield, 13.34. Fourth-grade girls — Kortney Kasch, Park, 12.44. Third-grade boys — Logan Paris, Garfield, 12.56. Fourth-grade boys — Dain VanRossum, Park, 12.53

80-meter dash: Third-grade girls — Madison Arneson, Garfield, 15.83. Fourth-grade girls — Megan Shebuski, Park, 13.71. Third-grade boys — Ethan Braley, Garfield, 17.02. Fourth-grade boys — Matt Kabat, Park, 14.31.

90-meter dash: Third-grade girls — Allycea Whitney, Park, 17.66. Fourth-grade girls — Charli Nowak, Park, 16.19. Third-grade boys — Jake Martin, Merryman, 15.38. Fourth-grade boys — Caleb Block, Merryman, 15.41.

100-meter dash: Third-grade girls — Ana Hernandez, Garfield, 19.44. Fourth-grade girls — Delanie Langlois, Park, 17.27. Third-grade boys — Dylan Chaney, Garfield, 18.16. Fourth-grade boys — Brayden Zuraski, Garfield, 17.15

200-meter dash — Third-grade girls — Rylee Hansen, Park, 38.81. Fourth-grade girls — Aubrey Renne, Merryman, 37.18. Third-grade boys — Kyle Golveke, Merryman, 37,19. Fourth-grade boys — Cody Cohan, Park, 35.90

400-meter dash — Third-grade girls — Maci Monette, Garfield, 1:35.76. Fourth-grade girls — Lindsey Wingender, Park, 1:28.91. Third-grade boys — Tanney Fayta, Garfield, 1:22.94. Fourth-grade boys — Noah Cegelski, Garfield, 1:18.46

High Jump — Third-grade girls — Koressa Allgeyer, Garfield, 3, feet, 2 inches. Fourth-grade girls — Hannah Chernier, Garfield, 3-8. Third-grade boys — Dakota Couillard, Garfield and Damien Koehnke, Park, tie, 3-6. Fourth-grade boys — Brett Whiting, Garfield, 3-10

Shot Put: Third-grade girls — Lisa Marine Colson, Garfield, 15-4. Fourth-grade girls — Hannah Freeman, Park, 16-5. Third-grade boys — Gordy Langer, Garfield, 21-5. Fourth-grade boys — Shawn Snowtala, Merryman, 23-9

Softball Throw: Third-grade girls — Landyn Laforce, Merryman, 66-6. Fourth-grade girls — Autumn Scully, Park, 105-5. Third-grade boys — Jack Martin, Merryman, 104-6. Fourth-grade boys — Adam Lemery, Park, 135-2

Running Long Jump: Third-grade girls —  Abbie Shaw, Merryman, 8-8. Fourth-grade girls — Ava Dahlman, Merryman, 8-10. Third-grade boys — George Kohlbeck, Park, 8-8. Fourth-grade boys — Jon Bieber, Garfield, 9-10.

Standing Long Jump: Third-grade girls — Kayla Fewins, Merryman, 4-3 1/2. Fourth-grade girls — Madison Koesling, Garfield, 4-5. Third-grade boys — Logan Paris, Garfield, 5-11 1/2. Fourth-grade boys — Cole DeWitt, Merryman, 5-1 1/2.

Football Throw: Third-grade boys — Avery Scully, Park, 56-2. Fourth-grade boys — Nathan Graves, Park, 70-5.

Leap Frog: Third-grade girls — Kylie Veriha, Merryman, 5-2. Fourth-grade girls — Hadley Reines, Merryman, 5-9 1/2.

Frisbee Relay: Third-grade — Aidan McBryde, Anthony Butler, Carol Kalbus, Coralee Frankard, Merryman. Fourth-grade — Britany Pogrant, Lavincea Field, Peyton Heider, Tyler Satterlee, Merryman

400-meter relay: Third-grade — Kadence White, Braden Prange, Aubrey McVane, Ryan Vaughn, Park, 1:18.27. Fourth-grade — Katelyn Veriha, Joshua Walker, Chloe Boburka, Alex Freeman, Garfield, 1:10.45

800 relay: Third-grade: Abbie Shaw, Ella Olive, Dawson Everett, Kyle Golueke, Merryman, 2:45.87. Fourth-grade — Charli Nowak, Cody Cohan, Haley Mabry, Kyle Cohan, Park, 2:36.26

1,600 relay: Third-grade — Heather Hruska, Landyn Laforce, Brayden Laforce, Owen James Hansen, Merryman, 6:09.70. Fourth-grade — Hannah Chernier, Noah Cegelski, Elisha Dura, Keegan Polomis, Garfield, 5:40.28