PESHTIGO—The Marinette Boys and Girls Track and Field competed with Kewaunee, Peshtigo and Oconto Falls in the Peshtigo quad Thursday.

The Marinette boys and girls teams took second place in Peshtigo.

The Marinette girls had nine first place finishers including the 4x800 relay team of Hadley Reines, Ava Dahlman, Karissa Valitchka and Sam Pieper.

Marinette’s Kylie Veriha added to her first place collection with her first place finishes in the 100m Hurdles, 300m Hurdles and High Jump

Also earning a first place finish for Marinette was Ava Dahlman in the 3200m, Sherrie Wu in the long jump and Lindsey Wingender in the shot put and discus.

The Marinette boys had five first place finishers. The 4x800 relay team (consisting of Robbie Hruska, Alec Queever, Alex Mamonov, Ryan Demmith) raced to a first place finish.

In the 4x200 relay, Marinette’s Nick Baldwin, Logan Paris, Cole Vargo, Finn Seaborg earned first place with their effort as well as Ryan Demmith winning the 800m. Seaborg added to his first place collection with a first place finish in the 200m.

In in the triple jump, Marinette sophomore Cale Ducane leaped his way to first place with a jump of 36’, 10.

Boys:

100 Meters—Jesse Jandt (Pesh) 12.38; Adam Reiswitz (Pesh) 12.88; Maddox Levikchect (Pesh) 14.89.

200 Meters—Seaborg (Mar) 24.47; Jandt (Pesh) 25.05, Reiswitz (Pesh) 26.00; Mason Doberstein (Pesh) 26.81; Vargo (Mar) 27.59; Braden Bizzelle (Mar) 29.99

400 Meters—Rodney Hollar (Mar) 1:13.87

800 Meters—Demmith (Mar) 2:12.82; Logan Smith (Pesh) 2:19.66; Landon Reek (Mar) 2:31.03; Cole Grabian (Pesh) 2:35.44; Dylan Grandaw (Mar) 2:37.01; Hollar (Mar) 3:02.94

1600 Meters—Caleb Smith (Pesh) 4:49.72; Hruska (Mar) 5:18.83; Grabian (Pesh) 5:51.78

3200 Meters—Smith (Pesh) 10:34.91; Andrew Nelson (Pesh) 11:23.61

110m Hurdles—Paris (Mar) 19.91; Joseph Gagnon (Mar) 21.56

300m Hurdles—Ethan Brissette (Pesh) 47.02; Kyle Goneau (Pesh) 53.89; Gagnon (Mar) 59.17

4x100 Relay—Doberstein/John Conn/Aaron Blohowiak/Luke McMahon (Pesh) 49.68

4x200 Relay—Baldwin/Paris/Vargo/Seaborg (Mar) 1:42.01

4x400 Relay—Baldwin/Grandaw/Reek/Queever (Mar) 4:13.70

4x800 Relay—Hruska/Queever.Mamonov/Demmith (Mar) 9:26.84; Reese Yunke/Smith/Nelson/Grabian (Pesh) 9:34.45

Shot Put (12lb)—Darius Sechen (Pesh) 38-11; Nick Kriedeman (Mar) 37-03; Dakota Cuff (Mar) 37-01.50; Cameron Anderson (Mar) 36-11; Ian Baumgarten (Mar) 35-03; Darik McMahon (Mar) 35-01.50; Gordon Langer (Mar) 33-10; Caden Genrich (Mar) 33-07; John Boyce (Mar) 33-00; Mason Heckel (Mar) 29-07; Nathan Krouth (Mar) 29-05; Braeden Murphy (Pesh) 24-05; Charlie Rowell (Mar) 17-04

Discus (1.6kg)—Sechen (Pesh) 116-08; Anderson (Mar) 111-06; Genrich (Mar) 109-05; McMahon (Mar) 98-07; Cuff (Mar) 92-09; Heckel (Mar) 91-08; Kriedeman (Mar) 89-02; Boyce (Mar) 87-11; Langer (Mar) 82-08; Baumgarten (Mar) 76-02; Murphy (Pesh) 75-00; Krouth (Mar) 71-10; Rowell (Mar) 39-02

High Jump —Ducane (Mar) 5-06; Baldwin (Mar) 4-08

Pole Vault—Kavin Kleikamp (Pesh) 9-00; Paris (Mar) 9-00; Brissette (Pesh) 8-06; Mamonov (Mar) 8-00; Lex Nemec (Pesh) 6-06

Long Jump—Blohowiak (Pesh) 18-08; Sechen (Pesh) 17-03.50; Seaborg (Mar) 17-00; Conn (Pesh) 15-06; Vargo (Mar) 15-05

Triple Jump—Ducane (Mar) 36-10; Blohowiak (Pesh) 36-05.50; Queever (Mar) 33-08.75; Smith (Pesh) 32-07; Goneau (Pesh) 31-04.75.

Girls:

100 Meters—Wu (Mar) 13.80; Elise Schmiege (Mar) 14.56; Annabelle Smith (Pesh) 14.62; Ally Harding (Mar) 15.67; Hazel Knutson (Mar) 16.22; Nathalie Hurley (Pesh) 18.06; America Wollershein (Mar) 21.41

200 Meters—Schmiege (Mar) 29.84; Smith (Pesh) 30.10; Arikka Carroll (Pesh) 30.20; Hannah Lacomb (Pesh) 31.54; Olivia England (Pesh) 31.98; Harding (Mar) 32.49; Knutson (Mar) 34.53; Wollershein (Mar) 46.34

800 Meters—Reines (Mar) 2:39.84; Mary Mayhew (Pesh) 3:22.36; Hurley (Pesh) 3:44.50

1600 Meters—Emily Halfmann (Pesh) 6:15; Pieper (Mar) 6:29.49; Riley Sabel (Pesh) 6:51.25; Valitchka (Mar) 7:15.75; Jessi Swiatnicki (Pesh) 8:04.03

3200 Meters—Dahlman (Mar) 13:36.40; Halfmann (Pesh) 13:37.15

100m Hurdles—Veriha (Mar) 18.60

300m Hurdles—Veriha (Mar) 52.08

4x200 Relay—Lacomb/England/Carroll/Alexis Hanyes (Pesh) 2:04.88

4x800 Relay—Reines/M. Knutson/Dahlman/Pieper (Mar) 11:30.37

Shot Put (4kg)—Wingender (Mar) 34-05; Christina Powers (Pesh) 31-07; Brea Leow (Mar) 25-00; Kaylee McFadden (Mar) 24-01.50; Megan Shebuski (Mar) 22-05.50; Izzy Rowell (Mar) 21-04.50; Breely Reiswitz (Mar) 21-02.50; Swiatnicki (Pesh) 20-00.50; Brienna Genrich (Mar) 18-02.50

Discus (1kg)—Wingender (Mar) 97-08; Powers (Pesh) 88-02; McFadden (Mar) 84-05; Shebuski (Mar) 65-05; Rowell (Mar) 58-09; Leow (Mar) 48-10; Reiswitz (Mar) 37-00; Genrich (Mar) 32-01

High Jump—Veriha (Mar) 5-01; Hanyes (Pesh) 4-06; Mayhew (Pesh) 4-00

Pole Vault—Pieper (Mar) 6-06; Reines (Mar) 6-06; Swiatnicki (Pesh) 6-00; McFadden (Mar) 6-00; Smith (Pesh) 5-06

Long Jump—Wu (Mar) 14-07.50; Schmiege (Mar) 14-00; Carroll (Pesh) 13-01.50; H. Knutson (Mar) 11-06.50; Lacomb (Pesh) 10-07.50; England (Pesh) 9-02.00.