GLADSTONE—Menominee’s Attica Brandt finished in the top-10 at the Gladstone Farmhouse Invitational on Wednesday.

Brandt crossed the finish line with a time of 22:58.7, putting her in seventh place overall and giving her the highest individual finish for both the Maroon girls and boys teams.

Marquette nabbed the top-two spots, with Monet Argeropoulos (21:43.8) taking first and Courtney Larson (21:58.3) in second. Gladstone’s Jamisyn Bergeron was third after running a 22:07.8.

The Redettes finished first as a team with a score of 23. Gladstone (37) was second, Escanaba (78) was third and Kingsford (108) was fourth.

Menominee, Manistique and Holy Name were all non-scoring teams.

Hayden Buck (24:45.3) finished 16th overall while Mikakah Mead (25:59.1) was 18th to wrap up the day for the Maroon girls.

On the boys side, Menominee finished fifth overall as team with a combined score of 123, edging out sixth-place Manistique (139) by 16 points.

Marquette captured the top spot in the boys competition with a score of 20. Escanaba (66) was second, Gladstone (74) was third and Kingsford (115) was fourth.

Holy Name was a non-scoring team.

The Maroon boys were paced by Aden Short, who finished 20th after running a 21:24.7. Brock Murphy came in 24th with a time of 21:47.7, Evan Casey (21:57.0) was 28th and Daniel Birch (22:17.4) was 30th, giving Menominee four runners in the top-30.

Dawson Allgeyer (22:36.3) finished 32nd with Steven Zavala (22:48.1) close behind in 33rd.

Gladstone’s Drew Hughes finished first overall individually after posting a time of 16:47.0. Marquette’s Carson (17:03.1) and Colin Vanderschaaf (17:42.5) finished second and third, respectively.

Menominee hosts the GNCs on Thursday at 3 p.m.

Boys:

Team scores—Marquette 20, Escanaba 66, Gladstone 74, Kingsford 115, Menominee 123, Manistique 139.

Top 10—1. Hughes, Gladstone, 16:47.0; 2. Ca. Vanderschaaf, Marquette, 17:03.1; 3. Co. Vanderschaaf, Marquette, 17:42.5; 4. Brady Ketzenberger, Marquette, 18:01.0; 5. Cullen Papin, Marquette, 18:11.8; 6. Adam White, Marquette, 18:42.2; 7. Chase Thomsen, Marquette, 18:46.2; 8. Daniel Smith, Escanaba, 18:51.6; 9. Seppi Camilli, Marquette, 18:52.7; 10. Sawyer Lamarche, Escanaba, 19:05.3.

Girls:

Team scores—Marquette 23, Gladstone 37, Escanaba 78, Kingsford 108.

Top 10—1. Argeropoulos, Marquette, 21:43.8; 2. Larson, Marquette, 21:58.3; 3. Bergeron, Gladstone, 22:07.8; 4. Samantha Strasler, Gladstone, 22:21.0; 5. Tessa Bruns, Marquette, 22:23.4; 6. Ciara Ostrenga, Escanaba, 22:30.9; 7. Brandt, Menominee, 22:58.7; 8. Jordannn Stephenson, Marquette, 23:01.1; 9. Elodie Malherbe, Marquette, 23:15.9; 10. Kristy Karl, Gladstone, 23:29.8.